Anamur Üzerine..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 15 Kas 2019 ]
Toplam 4 ziyaret
2 benzersiz ziyaretçi

anamur » Yöresel Yemekler

 

 

                                    

Kapama (Börek)

 

Mısır unu taze çökelek ve yağdan oluşan bir tür yöre yemeğidir.

 

 

Keşkek

 

Mısır dövmesidir. Yahnisi, ayranlısı, yağlısı, sütlüsü, yoğurtlusu meşhurdur. Yörede düğün yemeği olarak da bilinir.

 

 

Batırık

 

Mersin'in diğer ilçelerinde, Ermenek ve Karaman civarında da bilinen batırık kadınların bir araya geldikleri vakit vazgeçilmezlerinden olan, kısıra benzeyen yöresel bir yemektir. Kısırdan farklı olarak içine yağ konmaz ve soğuk çorba şeklinde servis edilir. Ayrıca kavrulmuş ve dövülmüş fıstık, kavrulup dövülmüş susam(küncü), haşlanmış lahana ve isteğe bağlı başka sebzeler eklenebilir. İstenirse sulandırlımadan kısırından bir miktarı ayrılıp öylece tüketilebilir. Özellikle yaz aylarında içine buz katılarak servis edilir, serinlik verir.

 

 

Gölevez

 

Gölevez (Taro) bitkisinin yumruları patates gibi kullanılır. Çeşitli pişirme şekilleri vardır. Genellikle kuru fasulye ile birlikte, kızartarak, haşlayarak üzerinde sosla yenir. Çok önemli besin kaynağıdır. Yumrunun kenarlarında "fili" olarak adlandırılan yuvarlak çıkıntılar vardır. Yumrudan yemek yapılır. Fili haşlanarak sumakla yenilebilir veya una bulanıp kızartılır. Kızartılmış filinin üzerine sarımsaklı yoğurt ve sos dökülebilir.

 

 

Samsıra

 

Susam (küncü) kavrulur, biraz pembeleşince pekmez ilave edilir. Bu karışım koyulaşana kadar kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Eli yakmayacak kadar ılık olunca, çiğ köfte gibi sıkılarak servis edilir. Ya da sıcakken bir ekmek tahtası (senit) üzerine serilir, donunca akide şekeri gibi parçalara ayrılarak yenir.

 

 


Bu sayfaya henüz yorum yazılmadı.

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi