Anamur Üzerine..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 15 Kas 2019 ]
Toplam 5 ziyaret
2 benzersiz ziyaretçi

anamur » Anamur

 

 

Anamur, Mersin'e bağlı bir ilçedir.

 

Türkiye'nin güney ucunda bulunur. En ünlü meyvesi muzdur. Ancak, Anamur'da tropikal iklim bitkilerinin hemen hepsi yetişmektedir.Yıllık sıcaklık ortalaması ise 24 ile 19derece arasında gidip gelmektedir Ayrıca Anamur, tarihi ve turistik yerleri, uzun plajı ve temiz denizi ile ünlüdür.

 

Kıyısı ve tarihi güzellikleri ile Türkiye'de daha değeri anlaşılamamış ender tatil yerlerinden biridir. Sahillerinin nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının(caretta caretta) yumurtlama alanı olması ve Akdeniz foklarının bir kolonisinin burada yaşaması ilçenin ilgi çekici özelliklerindendir.

 

Mamure Kalesi, Anamurium ve Titiapolis antik kenti, Köşekbükü Mağarası Anamur'da gezilmesi gereken başlıca yerlerdir. İlçenin nufusu 2007 yılı sayımına göre 63.850 kişidir. Merkez nüfusu ise 35.789 dolaylarındadır.Muz üretimini genel olarak seralarda sağlayan Anamur'da seracılık 1995'ten sonra yayginlasmaya baslamistir.Türkiyenin çilek ihtiyacının %40 gibi büyük bir kısmı da Anamur'dan karşılanır. Yetersiz ulaşım koşulları nedeniyle yabanci turistler tarafindan cok fazla ilgi cekmeyen Anamur, yerli turizm acisindan gelismistir. İlçenin birçok bölgesinde yerli turistlerin yilin belli aylarinda ikamet ettigi siteler bulunmaktadir. Yaz aylarinda Anamur'da Ankara ve Konya'dan gelen birçok yerli turist görülebilir.

 

 


Bu sayfaya henüz yorum yazılmadı.

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi